, że mięsień serca jest zdolny do regeneracji. Pierwszą operację na otwartym sercu wykonał w 1952 roku amerykański chirurg F. John Lewis. Pierwszą sztuczną zastawkę serca wszczepiono w 1961 roku i dokonali tego amerykańscy lekarze, Albert Starr i Lowell Edwardsa. W 1980 roku na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w leczeniu zaburzeń rytmu zagrażających nagłym zgonem sercowym po raz pierwszy zastosowano wewnętrzny defibrylator.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog
Dlaczego kardiologia jest warta uwagi?
Czy kardiologia jest odpowiednią specjalizacją w medycynie? Czy wybierając się na studia medyczne warto od razu rozważać ścieżkę rozwoju zawodowego właśnie pod kątem kardiologii? To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale kluczowe w tym temacie są nasze zainteresowania i predyspozycje osobiste. Nie ulega wątpliwości fakt, że dobry kardiolog z doświadczeniem może liczyć na bardzo duże wynagrodzenie. W dzisiejszych czasach kardiologowie pracują zarówno w szpitalach, gdzie mają możliwość ogromnego rozwoju swoich umiejętności i kompetencji, ale także placówkach prywatnych. Warto mieć to na uwadze i przed wyborem specjalizacji kardiologa zapoznać się nie tylko z zarobkami ale także z opiniami i doświadczeniami starszych kolegów po fachu.
Zadania kardiologa
W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, jaka jest rola kardiologa i na czym polegają jego zadania. Kardiolog to lekarz od chorób serca. Jego rola jest ogromna nie tylko w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, u których ryzyko chorób serca, zawałów, wylewów jest największe. Kardiolog to także lekarz, który dba o profilaktykę, gdyż w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze zdrowiem także w bardzo młodym wieku. Trzeba mieć tego świadomość, po prostu zdawać sobie z tego sprawę i regularnie się badać. Kardiolog pomoże, doradzi, zleci odpowiednie badania i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia i utrzymania organizmu we właściwej formie przez długi czas.