Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Wszystko zależy od problemów z jakimi

Czasami zdarza się, że dźwigamy zbyt wiele problemów na swoich barkach. Walczymy z uzależnieniem lub nie radzimy sobie w pracy lub w kontaktach z rodziną. Nie mamy czasu na wypoczynek i zastanowienie się nad wł

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
asnymi potrzebami. Kiedy czujemy, że życie zaczyna nas przerastać, warto poszukać pomocy. Oczywiście możemy zwierzyć się bliskiej osobie, ale w wielu przypadkach najlepszym wyjściem będzie udanie się do psychologa.


Profesjonalny terapeuta pomoże nam zrozumieć i pokonać problemy. Jeszcze do niedawna psychoterapia polegała głównie na indywidualnych sesjach ze specjalistą. Obecnie coraz częściej zaleca się terapię grupową. Wszystko zależy od problemów z jakimi boryka się dany klient. Terapia grupowa to nic innego jak regularne spotkania osób, które łączą podobne doświadczenia, uzależnienia lub zaburzenia. Zaletą tego typu terapii jest pozytywne oddziaływanie grupy na daną jednostkę. Uczestnicząca w niej osoba otrzymuje wsparcie od pozostałych członków. Dodatkowo czuje się akceptowana i rozumiana, ponieważ inne osoby mają za sobą podobne doświadczenia. Z tego względu terapię grupową wykorzystuje się często w leczeniu uzależnień i zaburzeń odżywiania. Osoby mające problemy w kontaktach z innymi ludźmi lub z panowaniem nad gniewem również wiele z niej wyniosą.


Terapia grupowa - co to takiego?

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.


Terapia grupowa pozwoli nam uporać się

Życie coraz bardziej zaczyna nas wszystkich przerastać. Widzimy, że świat się zmienia i to na gorsze, czasami nie mogąc sobie z tym poradzić. Mamy coraz więcej problemów i coraz mniej rzeczy nas cieszy. A jeśli ta zwykła czysta radość w naszym życiu już w ogóle nie występuje, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy terapeutycznej. Bardzo możliwe, że to psychoterapia pozwoli nam wrócić na dobre tory i odnaleźć sens bytu.

Ta niemożność odnalezienia szczęścia w życiu jest jednym z głównych powodów korzystania z psychoterapii. Pomoże nam ona jednak także w innych przypadkach. Jeżeli bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że mieliśmy bardzo trudne dzieciństwo i nie do końca je przepracowaliśmy, wręcz powinniśmy zrobić to z osobą z zewnątrz, która pomoże nam zaakceptować pewne sprawy. Niektóre fobie także wymagają leczenia. Terapia grupowa pozwoli nam uporać się m.in. z lękiem przed nawiązywaniem relacji, gdyż wymusi na nas kontakt z drugim człowiekiem, a jednocześnie zrobi to na tyle spokojnie, abyśmy sami nie musieli przez to cierpieć. Terapeuci to też bardzo wyrozumiali psycholodzy, którzy zawsze z chęcią nas wysłuchają. Jeżeli więc nie mamy do kogo udać się ze swoim problemem, może warto zapisać się właśnie na psychoterapię.